UCHWAŁA NR XXXI/90/2023

ZGROMADZENIA ZWIĄZKU KOMUNALNEGO GMIN POWIATU CHEŁMIŃSKIEGO z dnia 26 czerwca 2023 r.
 

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie
Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego

 

Na podstawie art. 3 ust. 2a, art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r., poz. 2519 oraz  z 2023 r poz. 877) w związku z § 12 ust. 2 pkt 10  statutu Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego (Dz. Urz. Woj. Kuj. Pom. z 2012 r. poz. 3680, z 2017 r. poz. 2611, z 2018 r. 5020 oraz  z 2023 r. poz. 2821), po uzyskaniu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego uchwala się, co następuje:

ROZDZIAŁ 1

Przepisy ogólne

§1. Regulamin określa zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego w szczególności dotyczące:

1) wymagań w zakresie selektywnego zbierania odpadów, w tym przez punkty selektywnego zbierania odpadów;

2) rodzajów i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych oraz ich utrzymania w należytym stanie;

3) utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów;

4) wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

ROZDZIAŁ 2

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§2. 1. Na terenie każdej nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne należy prowadzić selektywną zbiórkę tych odpadów w zakresie określonym w niniejszym Regulaminie.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zbierania w sposób selektywny oraz odpowiednio pozbywania się następujących rodzajów odpadów komunalnych:

1)      bioodpadów;

2)      szkła;

3)      papieru i tektury;

4)      tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych;

5)      przeterminowanych leków i chemikaliów;

6)      zużytych baterii i akumulatorów;

7)      zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;

8)      mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;

9)      odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych;

10)  zużytych opon;

11)  odpadów tekstyliów i odzieży;

12)  odpady niebezpieczne;

13)  odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych 
w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych 
w formie iniekcji i prowadzenie monitoringu poziomu substancji we krwi 
w szczególności igieł  i strzykawek.

3. Zbieranie odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich gromadzenie w odpowiednim rodzaju i pojemności pojemniku, wg warunków określonych 
w rozdziale 3 niniejszego Regulaminu. 

4. Pozbywanie się odpadów komunalnych odbywa się wg określonego harmonogramu odbioru, zgodnie z zapisami rozdziału 4 niniejszego Regulaminu. 

5. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych 
z nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, stosownie do przepisów Rozdziału 4. 

6. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zorganizowania na terenie swojej nieruchomości miejsca lokalizacji pojemników służących do gromadzenia i zbierania odpadów w sposób selektywny oraz utrzymania tego miejsca w porządku i czystości poprzez usuwanie odpadów, które znajdują się poza pojemnikami, w szczególności przed dniem ich odbioru.

7. Właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, w dniu odbierania tych odpadów (wg określonego harmonogramu odbioru). Pojemniki muszą być udostępnione dla odbierającego odpady bezpośrednio przy wejściu od strony ulicy z możliwością wejścia na teren nieruchomości, a jeżeli nie jest to możliwe uprawniony właściciel nieruchomości udostępnia pojemniki bezpośrednio przed wejściem na teren nieruchomości, w miejscu umożliwiającym dojazd do nich, z zastrzeżeniem, że rozmieszczone w ten sposób pojemniki nie mogą powodować ograniczeń komunikacyjnych osobom trzecim.

8. Dopuszcza się zgłoszenie odbierającemu odpady komunalne innego miejsca odbioru odpadów, w tym łącznie dla więcej niż jednej nieruchomości, po właściwym porozumieniu z właścicielem lub zarządcą nieruchomości stanowiącej miejsce odbioru odpadów, gdy warunki miejscowe uniemożliwiają odbiór odpadów, w szczególności w przypadku nieruchomości, które nie posiadają dostępu do drogi publicznej umożliwiającego odbiór odpadów 
z nieruchomości. 

 ROZDZIAŁ 3

Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§3. 1. Do zbierania komunalnych odpadów zmieszanych ustala się pojemniki w jednolitym kolorze o odpowiednim oznaczeniu opisowym ze znakiem graficznym.

2. Ustala się następujące rodzaje pojemników/worków przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

1)      pojemniki/worki koloru niebieskiego, oznaczone napisem „Papier”, w których zbierane są odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury;

2)      pojemniki/worki koloru zielonego, oznaczone napisem „Szkło”, w których zbierane są odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła; 

Jeżeli frakcję szkła zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach/workach koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach/workach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”.

3)      pojemniki/worki koloru żółtego, oznaczone napisem „Metale i tworzywa sztuczne”, w których zbierane są odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe;

4)      pojemniki koloru brązowego, oznaczone napisem „Bio”, w których zbierane są bioodpady.

3. Zbieranie bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być dokonywane w kompostownikach przydomowych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. 

4. Zwalnia się w całości z obowiązku posiadania pojemnika w przypadku kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.

 §4. 1. W przypadku nieruchomości zamieszkałych ilość i pojemność pojemnika należy dostosować do ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz częstotliwości odbioru zmieszanych odpadów komunalnych, jednak nie mniej niż 60 l na osobę. 

2. W przypadku pozostałych nieruchomości, należy dostosować ilość i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych uwzględniając następujące podstawy doboru pojemników, dla:

1)      lokali handlowych – branża spożywcza - 5 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

2)      lokali handlowych – branża przemysłowa, rynków, bazarów, targowisk - 3 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

3)      punktów handlowych poza lokalami - 60 l na każdego pracownika;

4)      obiektów oświaty, kultury - 3 l na każdego pracownika, ucznia, dziecko;

5)      urzędów - 12 l na każdego pracownika;

6)      podmiotów usługowych, produkcyjnych, rzemieślniczych - 10 l na każdego pracownika oraz 5 l na każdego klienta przebywającego w ciągu doby;

7)      lokali gastronomicznych - 10 l na każde miejsce konsumpcyjne;

8)      obiektów zakwaterowania - 6 l na każde miejsce noclegowe;

9)      campingów, pól namiotowych - 0,25 l na m2 powierzchni przeznaczonej pod nocowanie;

10)  ogródków działkowych - 30 l na każdą pojedynczą działkę;

11)  cmentarzy – 2 l na jedno miejsce pochówku.

3. Pojemniki/worki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych należy dostosować do indywidualnych potrzeb mieszkańców danej nieruchomości.

4. Dobór pojemności pojemnika na odpady budowlane i rozbiórkowe zależny jest od potrzeb własnych właścicieli nieruchomości:

1)      z wykorzystaniem pojemników udostępnianych przez przedsiębiorcę odbierającego tego typu odpady;

2)      z wykorzystaniem worka typu big bag.

5. Właściciele nieruchomości, na których odbywają się imprezy plenerowe zobowiązani są do wyposażenia miejsca w odpowiedni rodzaj pojemników zgodnie z niniejszym Regulaminem oraz odpowiednią ilość i pojemność pojemników, uwzględniając następujące podstawy ich doboru dla:

1)      pojemników na zmieszane odpady komunalne, szkło, zmieszane odpady opakowań (opakowania z metali, tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe) o min. pojemności 120 l i nie większej pojemności niż 1 100 l wg wskaźnika przeliczeniowego - min. 0,5 l na 1 uczestnika;

2)      pojemników na papier i tekturę o min. pojemności 120 l i nie większej pojemności niż 1 100 l wg wskaźnika przeliczeniowego - min. 0,3 l na 1 uczestnika.

 §5. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania pojemników, o których mowa w rozdziale 3 w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym (m.in. poprzez ich mycie)  i technicznym (w szczególności poprzez stałą kontrolę ich szczelności), z zaleceniem przeprowadzenia w miarę potrzeb ich dezynfekcji i dezynsekcji. 

2. Kosze uliczne powinny być ustawione zgodnie z następującymi zasadami: 

1) rozmieszczenie koszy na drogach publicznych, w sposób zapewniający utrzymanie czystości i porządku; 

2) na przystankach komunikacji kosze należy lokalizować pod wiatą, a jeżeli jej nie ma – to 
w sąsiedztwie oznaczenia przystanku. 

3. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego należy nie dopuścić do przepełnienia koszy ulicznych i wysypywania się odpadów na ziemię, niezależnie od szczegółowo ustalonej częstotliwości opróżniania koszy.

 
ROZDZIAŁ 4

Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych 

§6. 1. Ustala się następujące częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości, co najmniej:

1)      raz na  dwa tygodnie: zmieszanych odpadów komunalnych; 

2)      raz na dwa miesiące (listopad - marzec) dla bioodpadów;

3)      raz na miesiąc dla:

a)      szkła,

b)      papieru,

c)      metali i tworzyw sztucznych,

d)      bioodpadów (kwiecień - październik).

2. Pozbywanie odpadów budowlanych i remontowych z gospodarstw domowych, w ciągu max. 7 dni roboczych od momentu zapełnienia pojemnika lub dnia zakończenia prac remontowo – budowlanych.

3. Dopuszcza się organizowanie zbiórek objazdowych.   

4. Odbiór odpadów powstałych w trakcie imprez, imprez plenerowych, zgromadzeń odbywać się będzie niezwłocznie po zakończeniu imprezy.

5. W przypadku wystąpienia zjawisk pogodowych uniemożliwiających odbiór odpadów 
z częstotliwością wskazaną w ustępach poprzedzających, częstotliwość odbioru odpadów może zostać zmieniona w zależności od warunków terenowych i drogowych.

6. Frakcje bioodpadów przekraczające limity określone w odrębnej uchwale przyjmuje się 
w PSZOK.

 §7. 1. Odpady w postaci: papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych, bioodpadów (w tym odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, odpadów zielonych) należy przekazywać:

1)      podmiotowi odbierającemu odpady, lub/i

2)      do PSZOK-u, lub/i;

3)      dopuszcza się, aby bioodpady zbierać i gromadzić w przydomowych kompostownikach na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi.

2. Odpady w postaci przeterminowanych leków należy przekazywać:

1)      do aptek, lub/i

2)      do PSZOK-u.

3. Odpady w postaci chemikaliów należy przekazywać do PSZOK-u.

4. Odpady w postaci zużytych baterii i akumulatorów należy przekazywać:

1)      do wyznaczonych punktów ich zbiórki, sprzedaży lub/i

2)      do PSZOK-u, lub/i

3)      podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

5. Odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy przekazywać:

1)      podmiotowi zajmującemu się jego sprzedażą zgodnie z przepisami odrębnymi, lub/i

2)      do PSZOK-u, lub/i

3)      podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

6. Odpady wielkogabarytowe należy przekazać:

1)      do PSZOK-u, lub/i

2)      podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

7. Odpady budowlane i rozbiórkowe należy przekazywać:

1)      do PSZOK-u, lub/i

2)      przedsiębiorcy odbierającemu odpadu budowlane i rozbiórkowe na zlecenie i koszt właścicieli nieruchomości (ponad przyjęte limity);

3)      przedsiębiorcy w big bagu, w ramach limitu odpadów ustalonego przez Związek odrębną uchwałą.

8. Odpady w postaci zużytych opon z gospodarstw domowych należy przekazywać:

1)      do PSZOK-u, lub/i

2)      podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów;

3)      podmiotowi zajmującemu się zbieraniem zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie odrębnymi przepisami.

9. Odpady tekstyliów i odzieży należy przekazywać do PSZOK-u.

10. Odpady niebezpieczne komunalne należy przekazywać do PSZOK-u.

11. Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenie monitoringu poziomu substancji we krwi w szczególności igieł i strzykawek należy przekazywać do  PSZOK-u.

ROZDZIAŁ 5

Wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

 §8. Wymagania i zasady określone w niniejszym Regulaminie dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie Gmin Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego dostosowane są do wymagań określonych w obowiązującym Planie Gospodarki Odpadami Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2012 – 2017 z perspektywą na lata 2018 – 2023.

ROZDZIAŁ 6

Postanowienia końcowe

§9. 1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Związku, na stronie internetowej oraz BIP Związku, tablicach ogłoszeń w siedzibach Urzędów Gmin i w poszczególnych sołectwach Gmin wchodzących w skład Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego.

2. Traci moc uchwała Nr XXI/63/2021 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości 
i porządku na terenie Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego (Dz. Urz. Woj. Kuj. Pom. poz. 6684) 

 §10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

 

 

 

 

......................................

Przewodniczący Zgromadzenia

Związku Komunalnego Gmin Powiatu

 Chełmińskiego



Załączniki:

Uchwała XXXI/90/2023